Jak zachęcić dziecko do jedzenia? Najlepiej przez zabawę! Świetną formą poznawania właściwości różnych pokarmów i oswajania dziecka z jedzeniem może być wspólne czytanie. Zobacz, jaką książkę, dostępną w lokalnej bibliotece, poleca na tę okazję dietetyczka kliniczna Alina Pasionek-Sikora.
Nie taka wspaniała przygoda
Przygoda z żywieniem dzieci zaczyna się od pierwszego dnia ich życia. Najpierw odpowiedzialność spada zazwyczaj na mamę, która podejmuje karmienie swoim mlekiem lub na oboje opiekunów, gdy decydują się na karmienie mlekiem modyfikowanym. Następnie w ten proces włączani są – czasem chętnie, czasem z wieloma obawami – babcia, dziadek, opiekunka, panie w żłobku lub przedszkolu itd.
Brzmi pięknie, jednak ile osób na tej drodze, tyle opinii. Na każdym kroku czyhają trudności. A w centrum tego wszystkiego jest dziecko, które na domiar złego… NIE CHCE JEŚĆ.
Niejadki i nie tylko – co zrobić?
Jeśli znasz to aż za dobrze i opadają Ci już ręce, niech nogi pokierują Cię do biblioteki publicznej w Chojnicach lub w Charzykowach. Tam wypożyczysz niewielkich gabarytów książeczkę „Niejadki i nie tylko. Wybiórczość pokarmowa, neofobia i marudne jedzenie” autorstwa Małgorzaty Jackowskiej. Autorka prostym i zrozumiałym dla rodzica językiem tłumaczy, dlaczego dzieci „nie chcą jeść”.
Znajdziesz tam podstawowe informacje na temat:
- neofobii,
- wybiórczości u dzieci,
- prostych narzędzi, które możesz wykorzystać w domowym zaciszu.
Dowiesz się też, gdzie szukać specjalistycznej pomocy. To fundamentalna wiedza – zrozumienie tematu jest kluczowe do podjęcia następnych działań.
Podaj ją dalej!
Dużą zaletą książki jest to, że nie obciąża nadmiarem wiedzy. Autorka przekazuje ją w bardzo zrozumiały sposób. Kieszonkowy format ułatwia zabranie jej do parku i przeczytanie podczas jednej z drzemek dziecka lub cichej zabawy w piaskownicy (lub w realiach wielu rodziców – ukryta pod kocem i chowająca się przed nieustannym „Mamoooo!”). A gdy już ją przeczytasz, zachęć do jej wypożyczenia inne osoby w otoczeniu dziecka, które czują się za nie odpowiedzialne i chcą dla niego jak najlepiej. Możesz dołączyć dedykację: „DOPIERO PO przeczytaniu tej książki nadaję Ci prawo do publicznej wypowiedzi na temat odżywiania mojego dziecka.”.
„Niejadki i nie tylko” to już kolejna książka wydawnictwa Mamania z serii „Pierwszy Kontakt”, którą miałam przyjemność przeczytać. Trzeba przyznać, że te książki to prawdziwy plasterek na (wybierz opcję dla siebie) zmęczoną / zaniepokojoną / umęczoną / sfrustrowaną duszę współczesnego rodzica.
Sięgnij po nią koniecznie, jeśli w Twojej głowie pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, dotyczące odżywiania dziecka.
Weź udział w spotkaniu nt. rozszerzania diety!
Jeżeli interesuje Cię temat odżywiania dzieci, kształtowania prawidłowych nawyków od samego początku, budowania zdrowych relacji z jedzeniem to weź udział w spotkaniu organizowanym przez dietetyczkę kliniczną Alinę Pasionek-Sikora (Dietetyk Pasionek) pt. Rozszerzanie diety niemowląt. Co rodzic powinien wiedzieć. Będzie to swego rodzaju przewodnik po rozszerzaniu diety zdrowych niemowląt.
Podoba Ci się ta recenzja? Książka, o której mowa, dostępna jest w Bibliotece Publicznej w Chojnicach. Wypożycz ją przy najbliższej wizycie i zobacz, jak wpłynie na Twoją codzienność. Miłego czytania!