Chojnickie Warsztaty Ciążowe – podsumowanie

Za nami 4 spotkania z pierwszego w historii (mamy nadzieję, że długiej!) Przestrzeni Pokoleń cyklu dla rodziców: Chojnickich Warsztatów Ciążowych! Przez całą jesień w Sali Nowe Miasto w Chojnicach oraz online spotkało się z nami aż 100 mam i tatów, którzy spodziewają się dzieci lub stawiają pierwsze kroki w rodzicielstwie.

Warsztaty prowadziły dla Was świetne specjalistki: położne, urofizjoterapeutki, dietetyczka i psycholog. Alina Pasionek-Sikora, Magda Urbaniak, Dagmara Kołodziejska, Karolina Kopeć i Agnieszka Antonowicz opowiedziały Wam o porodzie, połogu, karmieniu piersią, wracaniu do równowagi po ciąży, diecie mamy w ciąży i podczas karmienia piersią oraz o psychicznych stanach w ciąży i po porodzie – u mam i ojców.

Spotkanie I: 18 października
Karmienie piersią – niezbędnik laktacyjny

Na pierwszych spotkaniach z cyklu Chojnickich Warsztatów Ciążowych, mieliście okazję posłuchać o karmieniu piersią – a opowiadały Wam o tym jedne z najlepszych specjalistek z regionu: położna Magda Urbaniak i promotorka karmienia piersią Alina Pasionek-Sikora. Dowiedzieliście się o tym, jak przygotować się do karmienia piersią fizycznie i mentalnie, uzbroiliście się w wiedzę dotyczącą laktacji, a specjalistki rozwiały najczęściej pojawiające się mity. Taka wiedza z pewnością da Wam poczucie bezpieczeństwa i pewność w pierwszych miesiącach życia z Waszym wyczekiwanym maluchem.

Spotkanie II: 26 października
Poród okiem położnej i fizjoterapeutki uroginekologicznej

Podczas warsztatów wysłuchaliście prezentacji na temat teorii porodu i fizjologii kobiet przed, w trakcie i po porodzie. Urofizjoterapeutki Dagmara Kołodziejska i Karolina Kopeć pokazywały Wam na modelu, jak wyglądała praca miednicy oraz odpowiedziały na nurtujące Was pytania.

Po przerwie spotkaliśmy się na matach. Karolina opowiedziała Wam, jakie ćwiczenia możecie wykonywać w domu przed porodem, aby wzmocnić mięśnie dna miednicy oraz jak powoli i ze spokojem wrócić do siebie po porodzie. Ćwiczyliście z piłkami, rolkami, oddychaliście i… ponownie zadawaliście pytania, na które Karolina i Dagmara z przyjemnością Wam odpowiadały.

Spotkanie III: 15 listopada
Dieta mamy w ciąży i laktacji – programowanie żywieniowe

Trzecie spotkanie dotyczyło diety – zarówno w ciąży, jak i podczas karmienia piersią. Alina Pasionek-Sikora, dietetyczka, przygotowała dla Was praktyczne wskazówki dotyczące żywienia i mam, i dzieci, pokazując, że już w ciąży mamy ogromny wpływ na przyszłe zdrowie naszego dziecka. Dietetyczka przedstawiła produkty zalecane i niezalecane zarówno w ciąży, jak i w laktacji. Obaliła mity związane z alergiami pokarmowymi i dietami eliminacyjnymi.

Spotkanie IV: 30 listopada
Różne stany psychiczne okołoporodowe – spotkanie z psychologiem

Ostatnie warsztaty w cyklu poprowadziła dla Was psycholożka, Agnieszka Antonowicz. Opowiedziała ona o tym, o czym wciąż na szkołach rodzenia za często się milczy: przez jakie stany psychiczne przechodzi mama, a przez jakie tata oraz o tym, czym jest baby blues oraz jak rozpoznać pierwsze oznaki niebezpiecznej i podstępnej depresji poporodowej. Podzieliła się z Wami wiedzą naukową, ale też tą ze swojego życia, co przyjęliście z ogromnym entuzjazmem.

Na samo zakończenie przesłaliście mnóstwo podziękowań i dobrych słów w stronę Agnieszki – to spotkanie na wciąż tak rzadko poruszany temat zrobiło na Was ogromne wrażenie.

Dofinansowanie

Spotkania były bezpłatne dzięki dofinansowaniu w ramach Funduszu Nowy AKUMULATOR SPOŁECZNY, ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO.

Dziękujemy!

Byliście bardzo zaangażowani. Ćwiczyliście, zadawaliście pytania, słuchaliście w ogromnym skupieniu, dzieliliście się swoimi obawami i wątpliwościami. Pokazaliście nam, że było warto – że takie spotkania pełne troski, wsparcia, ale też naukowej wiedzy są ważne i dają Wam poczucie bezpieczeństwa.

Cieszymy się, że spotkałyśmy się z Wami na tym ważnym dla Was życiowym zakręcie. Trzymamy kciuki za Wasze rodzicielstwo i… zapraszamy na kolejne spotkania w Przestrzeni Pokoleń! Z pewnością poruszymy jeszcze wiele tematów, które będą dla Was wsparciem na różnych etapach macierzyństwa i ojcostwa.

Obserwujcie nas w naszych social mediach i poprzez stronę internetową, aby być na bieżąco.

Jeszcze raz dziękujemy!

Alina i Kasia

PS zdjęcia wykonała Sara Bozhatarnyk.

przestrzeń pokoleń, grupa wsparcia Chojnice, warsztaty chojnice, dietetyk chojnice, copywriting chojnice, dietetyk pasionek, maszynistka
Scroll to Top