Przestrzeń na czytelnictwo – projekt dla małych i dużych czytelników

przestrzeń na czytelnictwo, przestrzeń pokoleń chojnice

Książka to nie tylko lektura – to podróż, która może zabrać nas w wiele niesamowitych miejsc, być przyczynkiem do spotkań i odkrywania własnych talentów. Cykl „Przestrzeń na czytelnictwo” organizowany wiosną i latem br. pokazał, jak fantastycznym miejscem do rozmów i działań z książką w tle jest charzykowska biblioteka oraz inne placówki kultury, należące do Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach.

Inicjatywa oddolna „Przestrzeń na czytelnictwo – gmina Chojnice” realizowana w ramach projektu BIBLIOTEKA BLISKO NAS realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Spotkanie inauguracyjne z grą terenową

Cykl „Przestrzeń Pokoleń” trwał od 18 maja do 22 sierpnia 2024 roku. Rozpoczęło go słoneczne spotkanie inauguracyjne w ogrodzie Gminnej Biblioteki Publicznej w Charzykowach. Na leżakach, kocach i soczyście zielonej trawie piknikowali wśród książek rodzice, dziadkowie i dzieci.

Starszaki penetrowały teren podczas gry terenowej, opartej o ekologiczną opowieść, którą zorganizowały psycholog Sylwia Zblewska oraz bibliotekarka Ewelina Mikołajczyk, a maluchy wpatrywały się w magiczny teatrzyk kamishibai. Biblioteka udostępniła wiele rożnych pozycji – od miękkich obrazków dla niemowląt, przez komiksy i bajki dla dzieci po wciągające powieści dla dorosłych.

Wspólne czytanie pod chmurką sprawiło mnóstwo przyjemności każdemu w ten sobotni, ciepły, wiosenny dzień. Przy okazji wielu z uczestników założyło sobie i dzieciom karty biblioteczne.

Panel dyskusyjny o przyszłości moli książkowych

Już 5 czerwca w charzykowskiej bibliotece odbyło się drugie spotkanie w cyklu: „Panel dyskusyjny o przyszłości moli książkowych”. Tym razem przy kawie wraz z pedagożką specjalną Celiną Twardysz i kulturoznawczynią Katarzyną Pestką spotkały się osoby zainteresowane rozmowami na temat: roli książek w życiu każdego człowieka już od urodzenia czy zalet i wad nowych form czytelnictwa.

Ożywionej i przewrotnej dyskusji na temat elektronicznych dzieł, powieści dla młodzieży, pozycji dla maluchów, wad wielogodzinnego czytania towarzyszyły uwielbiane przez „mole książkowe” odgłosy grzmotów i deszczu oraz zapach bibliotecznych książek. Spotkanie trwało o wiele dłużej niż zaplanowano i zostawiło po sobie wiele inspirujących refleksji.

Książki na lepszy apetyt

W przededniu lata, 18 czerwca, również w Gminnej Bibliotece Publicznej w Charzykowach, odbyły się zajęcia pt. „Książki na lepszy apetyt” prowadzone przez dietetyk kliniczną Alinę Pasionek-Sikorę. Warsztaty zgromadziły rodziców i dziadków, zatroskanych o małych niejadków w swoich rodzinach.

Prowadząca pokazała wiele ciekawych pozycji na temat jedzenia, które są przeznaczone dla dzieci i które można znaleźć w lokalnych bibliotekach. Zainspirowała uczestników do zabaw i rozmów z małymi niejadkami i wytłumaczyła, jakie etapy przechodzi dziecko przez pierwsze lata życia w związku z jedzeniem oraz kiedy opiekunowie powinni baczniej przyjrzeć się temu, co znajduje się na dziecięcym talerzu. Książki były tu narzędziem edukacyjnym, wspierającym w codziennych troskach rodzicielstwa i dostępnym na wyciągnięcie ręki na bibliotecznej półce.

Ilustracja z kaszubską książką w tle

Z kolejnymi warsztatami organizatorki „Przestrzeni na Czytelnictwo” przeniosły się pod wiatę Świetlicy wiejskiej w Chojniczkach. Tym razem 26 lipca zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym poprowadziły pedagożka Monika Czapiewska i ilustratorka Martyna Jażdżejewska.

Dzieci wysłuchały opowieści z kaszubskimi motywami w tle, a następnie dowiedziały się, jak zinterpretować treść, by wyobrazić sobie bohatera. Pod okiem ilustratorki stworzyły kilkanaście wersji postaci i wspólnie inspirowały się do dalszej pracy.  Przemiłe, ciepłe popołudnie było cenną lekcją, która rozwinęła wyobraźnię małych artystów i z której wskazówki będą towarzyszyły im przez następne lata.

Warsztaty plastyczne Hotel dla uczuć

Ostatnie zajęcia z cyklu „Przestrzeń na Czytelnictwo” to „Warsztaty czytelniczo-plastyczne: Hotel dla uczuć”, które odbyły się 22 sierpnia w pięknych wnętrzach Świetlicy wiejskiej w Klawkowie. Skierowane do dzieci w wieku 6-9 lat zajęcia, prowadzone przez pedagożkę Monikę Czapiewską i psycholożkę Sylwię Zblewską rozpoczęło wspólne czytanie tytułowej książki: „Hotel dla uczuć”.

Po lekturze dzieci i prowadzące rozmawiały o emocjach, by na końcu przystąpić do wspólnej pracy. Podczas zajęć – nazywanych przez niektórych z małych uczestników „najlepszym dniem w życiu” – stworzono wspaniałe prototypy hoteli, w których każda z kolorowych postaci mogła odgrywać swoją bardzo ważną rolę. Nabyte podczas warsztatów umiejętności rozpoznawania emocji zostaną w przedszkolakach na długo.

Wsparcie partnerów wydarzenia

Wydarzenia odbyły się dzięki wsparciu Partnerów, jakimi byli: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Narodowe Centrum Kultury, Gminna Biblioteka Publiczna w Charzykowach, Gminny Ośrodek Kultury Chojnice i Gmina Chojnice.

Dziękujemy za pomoc w realizacji projektu oraz liczne w nim uczestnictwo. Do zobaczenia na kolejnych spotkaniach w Przestrzeni Pokoleń!

Projekt Przestrzeń na czytelnictwo kontynuujemy w formie recenzji książek we współpracy z chojnicką biblioteką. Zobacz najnowsze recenzje:

Niejadki i nie tylko

Kobieca Fizjoterapia

Karmienie piersią

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top